Hızlı ve Senkron Ölçümler: Hareketli durumlarda yüksek performanslı ölçümler.

Gelişmiş ölçüm teknolojileri, yüksek performans gerektiren ölçüm uygulamalarınız için en iyi çözümü sunar. Örneğin 1000 kanala kadar gerinim veya ivme ölçümleri için kanal başına 100 kHz’e kadar örnekleme hızı gelişmiş ölçüm teknolojileri ile mümkündür.

Veri toplama sistemleri üreticileri, sürekli gelişen taleplere destek vermek zorundadırlar. Dolayısıyla veri toplama sistemleri gittikçe artan kanal sayısı ve örnekleme frekansı ihtiyaçlarına uyum sağlamalıdırlar. Bu yüzden CAN teknolojisinin yüksek performanslı veri toplama uygulamalarında yetersiz kaldığı durumlar ortaya çıkmaktadır.  EtherCAT® teknolojisi bant genişliği, kanal sayısı ve ölçüm sinyallerinin senkronizasyonu için daha gelişmiş bir iletişim protokolüdür.

Yüksek Dinamik Süreçlerin Ölçümü

EtherCAT® tabanlı ölçüm modülleri, mevcut ve gelecek nesil motorların, yardımcı sistemlerinin ve elektrikli tahrik sistemlerinin optimizasyonu için dinamik sinyal toplama işlemi gerektiren sürekli ve kesikli darbelerin analizini mümkün kılmaktadır. Bu darbeler genellikle elektrikli hidrolik direksiyon sistemleri ve direksiyon yardımları için kullanılan yüksek akımlı aktüatörlerin tetiklenmesi sırasında ortaya çıkmaktadır. Böylece bütün veriler eş zamanlı olarak elde edildiği sürece karmaşık yükler durumunda, voltaj ve akım arasındaki faz ilişkisi yüksek bir zaman çözünürlüğünde tespit edilebilir.

1,000’den Fazla Ölçüm Noktasına Sahip Ağır Makinelerinde Dağıtılmış Gerinim Ölçümleri

Çok sayıda gerinim sensörüne sahip büyük inşaat makinelerinin ve inşaat vinçlerinin üzerindeki ölçüm düzenekleri, genellikle bant genişliği, ölçüm noktası sayısı ve kablo uzunluğu açısından CAN veri yolunun özelliklerini zorlar. EtherCAT® ölçüm modülleri, 1.000’den fazla dağıtılmış ölçüm noktası edinmeyi mümkün kılar. Böylece modüller, kanal başına 1 Hz ila 10 kHz arası ölçüm hızlarını destekler. Ayrıca, bireysel ölçüm modülleri arasında 100 metreye kadar mesafelerle geniş ölçüm ağı kurulabilir. Böylece geniş mesafeli ve ayrık ölçüm noktalarında karşılık gelen gerinim verilerini eş zamanlı toplanmasını sağlar.

EtherCAT® Ölçüm Seçeneklerini Geliştirir

EtherCAT®, 100 Mbit / s’lik yüksek veri aktarım hızı ile  çok kanallı veya yüksek örnekleme hızı gerektiren uygulamalar için gerekli bant genişliğini sağlar. EtherCAT® standardının desteklediği “Dağıtılmış Saatler” yöntemi sayesinde bir kurulumda tüm ölçüm noktalarının eş zamanlı olarak edinilmesi mümkündür üstelik bu ölçümlerde senkronizasyon 1 mikro saniyeden daha iyidir. Bu özellik, çok kanallı ve yüksek örnekleme hızlı veri toplama uygulamalarında özellikle önemlidir. Çünkü senkron olmayan ölçümler, sistem hakkında yanlış bilgiler elde etmemize neden olur.

İLGİLİ EKİPMANLAR