Tasarımı gerçekleştirilen bir parça veya sistemin, çalıştığı ortamda maruz kalacağı koşullar altındaki performansı ve ömrü tasarım için en önemli sınır şartların başında gelmektedir ve yeterli değerlendirmenin gerçekleştirilebilmesi için Dayanım Ömür Testleri gerçekleştirmek geliştirme aşamasının en kritik adımlarından biridir.

Makina parçalarının tasarımında zorlanmanın türü önemlidir. Bu türlerden biri statik veya sürekli zorlanmadır. Diğeri ise, bilhassa otomotivde ortaya çıkan dinamiktekrarlısürekli veya sürekli olmayan değişken zorlama olup, yorulma (ömür) tasarımına ihtiyaç gösterir.

Yorulma, bir makina parçasının, tekrarlı dinamik yüklerin etkisiyle statik dayanım sınırlarının çok altındaki zorlama koşullarında hasarlanmasıdır.

Makina parçasının, hasarlanmaya neden olan dinamik yüklerin tekrar sayısı ve genlik şiddetleri belirler. Yorulma Ömrü, belirli şiddetteki dinamik yük genliklerinin tekrar sayısıdır.

Sahadan toplanan verinin ürün geliştirme çalışmalarında kullanılması için berlili aşamalar ile hızlandırılmış test verisine dönüştürülmesi hem geliştirme süreçlerinin kısalması hem de laboratuvar testlerine geçiş için kritik adımlardan biridir.

HIZLANDIRILMIŞ ÖMÜR TESTİNİN SAFHALARI

  1. Tasarlanacak Ürünün/Sistemin/Taşıtın «km» ve/veya «yıl» bazında ömrünün belirlenmesi!
  2. Saha (Yol, Makine, Sistem) Verisi Toplanması
  3. Saha verisinin İşlenmesi. (Yük Kolektifi elde edilmesi)
  4. Test verisinin oluşturulması (Test Kolektifi – (Hızlandırılmış Test Sinyali)
  5. Test Adımı (Hızlandırılmış Laboratuvar Testleri)

emTEST dayanım/ömür test ve değerlendirme çalışmalarında kullanılmak üzere farklı seviye ürün ve sistem çözümleri sunmaktadır.