Havacılık Motorlarının Geliştirme, Üretim ve Bakım Testleri

Türbin Motorları, Roket Motorları, Jet Motorları ve Yardımcı Güç Üniteleri için

Motor Test Hücreleri İçin Veri Toplama Sistemi

Havacılık motorları çok karmaşık makinelerdir. Birçok fiziksel parametre, motor performansını doğru bir şekilde karakterize etmek için nispeten yüksek hızlarda ölçülür. Gantner Instruments’ın Q.series veri toplama sistemi, Yardımcı güç ünitelerinden büyük roket motorlarına kadar geniş bir motor test yelpazesi için tasarlanmıştır.

Motor test hücrelerinin artan gereksinimlerini karşılamak için, veri toplama sistemlerinde basınç, akış hızı, titreşim ve sıcaklık gibi 2000 farklı parametrenin kayıt altına alınabilmesi, gösterilmesi ve işlenmesi mümkün olmalıdır. Gerçek zamanlı örnekleme hızları, 10 Hz’den birkaç kHz’e kadar değişebilir. Sürekli testler, veri toplama sisteminde zorlu çalışma süresi gereksinimleri getiriyor. Q.series’nin doğruluğu, esnekliği ve güvenilirliği onu dünyanın önde gelen motor üreticileri için veri toplama sistemi yapmaktadır.

Faydaları

  • Adaptasyonu Kolay

Modülleri karıştırma ve dağıtma esnekliği ve çok çeşitli kullanılabilir giriş / çıkış modülleri, geliştirme, üretim ve revizyon testleri için ortak bir ölçüm platformu kullanılmasına olanak tanır. Sistem mimarisi, birkaç kanaldan 2000+ kanala kadar arttırılabilir ve hem hafif aletli dayanım testi hem de ağır aletli geliştirme testlerini destekler.

  • Veri Yükünü En Aza İndirir

Motor testi, özellikle motor geçici yanıtları kaydedildiğinde çok miktarda veri üretir. Veri kayıt oranları, testin parametresine veya türüne bağlı olarak 10 Hz’den birkaç kHz’e kadar değişebilir. Q.series, her biri kendi kanal setine ve örnekleme hızına sahip 20’ye kadar tamamen yapılandırılabilir veri kaydedici tanımlamaya için izin verir ve aşırı miktarda veri depolama yapılması engellenebilir.

  • Kesintisiz Eklenti Yapabilme

Q.series’in “HOT SWAP” özelliği, sistemin kapatılmasına veya yeniden yapılandırılmasına gerek olmadan basit genişletme, değiştirme ve servis imkanı sağlamasıyla sistemin yüksek kesintisiz çalışma süresini garantiler.

  • Esnek Entegrasyon

Açık standart desteği sayesinde, Q.series akıllı ağa bağlı bir sisteme REST API veya EtherCAT, PROFIBUS, Modbus TCP veya CANopen gibi fieldbus protokolleri aracılığıyla basitçe veya kolaylıkla entegre edilebilir.

  • Sıcaklık

Sıcaklık, motor performansını belirlemek için kullanılan en önemli ölçümdür. Q.series sistemi, hassas sıcaklık ölçümü için yerleşik disturbans bastırma ve adaptif doğrusallaştırma özelliğine sahiptir. 1200 V’a kadar üçlü galvanik izolasyon, gerçek güvenlik bariyeri uyumluluğu ve dengeli soğuk bağlantı telafisi, en zorlu ortamlarda dahi yüksek doğruluğu garanti eder.

  • Titreşim

Yüksek hızda, küçük titreşimler motorun kendi kendine tahrip olmasına neden olabilir. Tipik olarak, dönen parçaların titreşimini ölçmek için IEPE sensörleri kullanılır. Q.series’de kanal başına ayarlanabilir ölçüm aralıkları ve doğru titreşim analizi için filtreler bulunur. Gerçek zamanlı FFT’ler, test esnasında motor tarafından üretilen titreşim işaretlerini anında tespit etmeyi sağlar.

  • Basınç

Jet motorunun verimliliği, kısmen, motor içindeki çeşitli kademelerde bulunan hava basınçlarıyla belirlenir. Motor basınç oranı, motor verimliliği itme hesaplamasında kullanılan bir parametredir. Q.series, köprü veya şartlandırılmış 4-20mA çıkışlı basınç sensörleri için yapılandırılabilen, galvanik olarak izole edilmiş bir evrensel ölçüm modülüyle birlikte gelir.

  • İtme

İtme kuvveti ölçümü tipik olarak bir moment / yan yük telafili strain gage kirişi veya yük hücresi kullanılarak gerçekleştirilir. Düşük sinyal sapması ile Q.series gerinim ölçümü, ölçüm belirsizliğini en aza indirir ve güvenilir itme ölçümü ve doğru tahrik sistemi performans değerlendirmesi için tekrarlanabilir test sonuçlarını garanti eder.

  • Hız

Veri toplama sistemi tam motor devri aralığını doğru bir şekilde ölçebilmelidir. Genellikle, motorun dönme frekansını ölçmek için bir sayıcı kullanılır. Q.series, Chronos yöntemini kullanarak hem düşük hem de yüksek frekanslar için doğru frekans ölçümü sağlar. Bu yöntem, zaman ölçümü ve puls sayımı avantajını bir araya getirdiği için, birkaç rpm’den 30.000 rpm’e kadar hız ölçümü kolaylıkla yapılabilmektedir.

  • Yakıt Akışı

Motor üreticilerinin ortak bir amacı vardır: yakıtın ve enerji verimliliğinin artırılması ve çevresel etkinin azaltılması. Motorun yakıt verimliliği, yakıt akışının ölçülmesi ile belirlenir. Veri toplama sistemi yakıt akışındaki hızlı geçişleri yakalamak için yüksek hızlı ölçüm yapabilmelidir. Q.series, analog ve dijital akış sensörleri için hızlı ve doğru frekans ölçümü sağlar.

“ Q.series ile ölçüm teknolojisi ihtiyaçlarımız için modüler bir çözüm bulduk. Q.series, geliştirme, üretim ve revizyon testleri için  ortak bir ölçüm platformu kurmamızı sağladı. Mevcut çok çeşitli modüller ve farklı paketleme seçenekleri, veri toplama sistemini test gereksinimlerimize tam olarak uyarlamamıza olanak verdi.”