Kalite, modern üreticilerin parolasıdır ve buna ulaşabilmek için en iyi yol test geri-bildirimidir. Elektrodinamik veya hidrolik dikey sarsıcı (ve sarsıcı tarafından tahrik edilen yatay kayar tablalarda) titreşim testi çok çeşitli nedenlerle yapılır. Bunlardan bazıları standartlara uyum gösterilmesi, yeni tasarım kalifikasyonu, stres taraması, yorulma ömrü değerlendirmesi, şok ve deprem dayanıklılığı gösterimi ve çeşitli ürün ön sevkiyat kontrolü ve yanma testleridir. Otomotiv, havacılık, aviyonik, telekom, tüketici elektroniği ve askeri teçhizat sağlayıcıları, mallarının kalitesini kanıtlamak ve sürdürmek için sarsıcı sitemlerde testler yapmaktadırlar. Sarsıcılar, test altındaki numuneyi (Device Under Test – DUT) random, swept-sine and transient shock’lara tabi tutmak için kullanılır.

DUT’a istenilen ivme profilini uygulayabilmek için sarsıcı tablasını hareket ettirebilmek amacıyla bir kontrolcü (daha doğru bir şekilde Titreşim Kontrol Sistemi – VCS) gereklidir. Crystal Instruments, diğer üreticilere göre daha fazla model sunan geniş bir Titreşim Kontrol Sistemi yelpazesi sunmaktadır. Fast floating-point DSP’ler, 150dB dinamik aralık sağlayan patentli çift ADC giriş devresi (aynı anda ±20V’luk ortamda ±600nV’u tespit ederek) ve yüzlerce metre uzaklıktaki sistem modülleri arasında bile 50ns’den az örnekleme zamanı farklılığı sağlayan sağlam IEEE 1588v2 Ethernet® iletişimi sağlayan dördüncü nesil donanımımız kesinlikle en son teknolojidir. Bu hassas donanım, kuruluşunuzun gerektirdiği neredeyse her türlü testi gerçekleştirmek için eksiksiz bir dizi test yazılımı tarafından desteklenir.

Tam bir test sistemi, bir VCS, bir sarsıcı, sarsıcıyı çalıştıran bir güç amplifikatörü ve sarsıcı titreşimli masasına monte edilmiş bir ivmeölçerden oluşur. VCS, testin istenen PROFİLİ ile programlanır (ya ivme/frekans spektrumu ya da ivme/zaman olarak). Bu, sinyalin yüksek güçlü bir versiyonunu çalkalayıcıya yansıtan güç amplifikatörüne düşük voltajlı SÜRÜCÜ sinyali sağlar. Sarsıcı masasının tepki hareketi, KONTROL sinyalini VCS’ye döndüren ivmeölçer tarafından izlenir. VCS içerisindeki sofistike gerçek zamanlı algoritmalar ve devreler, SÜRÜCÜ sinyalini zamana göre düzeltmek için KONTROL yanıtını istenen PROFİL ile eşleştirmeye zorlar. VCS, ön test fizibilite analizi (bu sarsıcı/amplifikatör bu testi bu DUT ve montaj fikstürleri ile gerçekleştirebilir mi? gibi), test sonu otomatik rapor hazırlama ve ağ iletişimi de dahil olmak üzere sayısız ilgili işlevleri gerçekleştirir.

Crystal Instruments’ın kardeş şirketi Sentek Dynamics, kalıcı mıknatıs ve elektro-dinamik sarsıcılar, kayma tablaları ve güç amplifikatörleri sağlar. ±4mm (±0.16inç) ila ±100mm (±3.9inç) arasında stroklar ile 20N (4,5lb) ila 400kN (88,000lb) arasında maksimum kuvvet derecesine sahip hava ve su soğutmalı sarsıcılar sunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Titreşim Testi Yetenekleri

  • Sine, Random, Classical Shock, Transient
  • Time Wave Replication, Kurtosis Control
  • Sine on Random, Random on Random
  • Shock Response Spectrum Analysis & Synthesis
  • Shock & Drop, Halt/Hass Application
  • Complete Alarm, Limit & Notching Protection

Makale İndir

  • Sentek Dynamics’in “An Introduction to Vibration Testing Systems” isimli makalesini indirin.