Elektrik motoru, pompa vb. dönen makineler, denge-durumu (steady-state) operasyon durumunda uzun süreler bulunma eğilimindedir. Sürekli bir izleme sistemi tarafından kaydedilen titreşimler, kanatların erozyonundan kaynaklanan dengesizlik, termal etki nedeniyle aşırı yükleme ve yanlış hizalama gibi sorunları tespit eder.

Ancak bu tür ölçümler, bir makinenin yaş ve yıpranma ile karşılaşabileceği daha ufak bir bozulmayı yansıtmayabilir. Bununla birlikte, her işleme trenini durdurduğumuzda veya başlattığımızda, makinenin mekanik sağlığı hakkında daha fazla şey öğrenme fırsatı buluruz. Titreşimlerin 3 boyutlu (genlik-frekans-zaman veya dev/dak.) olarak ölçülmesi kapatma veya çalıştırma sırasında meydana gelen titreşim modları zengin bir bilgi sağlar. Bu ölçümlerin Order-Normalize edilmesi için bir takometre sinyali kullanılması, sabit frekans rezonanslarının ve rotasyonla ilgili zorlama fonksiyonlarının ilişkisinin anlaşılmasını basitleştirir.

Geçiş işlemi sırasında karşılaşılan mil salınımı ve kamçı hareketi gibi kısa süreli istikrarsızlıklar rulmanları muayene etme ve yağlayıcı basınçlarını ayarlama ihtiyacını göstermektedir. Yörünge diyagramları gibi diğer Spider ve CoCo teşhis görüntüleri, kuru ovuşturma, yağ salınımı ve çeşitli yanlış hizalanmalar da dahil olmak üzere mil ve rulman sorunlarının net bir resmini verir.

Elektrik Motoru/Dönen Makine Test Yetenekleri

  • Devreye Alma ve/veya Devreden Çıkarma
  • Mertebe Takibi (RPM’e bağlı Mertebe Genliği)
  • Normalize Edilmiş Mertebe Spektrumu
  • Yörünge Diyagramları
  • Kaydedilmiş Verinin Tekrar Analizi
  • Tek & Çift Düzlem Balanslama